dijous, 8 de novembre de 2012

EL VERB.MODELS. REFORÇ. 3R C I D.


(imatge de google imatges)

EL VERB

1-El verb és una categoria  gramatical que informa sobre les accions o estat del subjecte:
Ex.: La gent riu/Els infants creixen/ La tieta plora.

2.-Les formes verbals estan formades per dos components:

-el lexema o arrel: és la part que no canvia, es manté igual en totes les formes del verb i conté informació sobre el significat del verb. Per ex.: cant-, dorm-, sent-

-la terminació o desinència: és la part que canvia en cada forma verbal. Indica eltemps (present, passat, futur), la persona (1a,2a o 3a), el nombre (singular o plural), el mode(indicatiu, imperatiu o subjuntiu). Són els morfemes verbals.

3.-Les terminacions, desinències o morfemes verbals:

LES TERMINACIONS O MORFEMES VERBALS
PERSONA
Fa referència a les tres persones:
1a personaJo/nosaltres: emissor
2a persona- Tu/vosaltres: receptor
3a persona- Ell/ells: referent
Jo miro, nosaltres somiem tu escrius, vosaltres exagereu,
ell pensa, elles pinten
NOMBRE
Indica si és singular o plural
Singular- jo miro, tu escrius
Plural- ells juguen
TEMPS
Indica el moment en què es realitza l’acció. Els temps bàsics són:
-present
-passat
-futur
Canto, escolto, penso
Mirava, vaig escoltar
Cosiré, marxarem
ASPECTE
Indica si l’acció està acabada o no.
-Aspecte perfectiu: acció acabada
-Aspecte imperfectiu: acció inacabada
Vaig rentar, han tornat
Cantava, rento
MODE
Indica l’actitud del parlant:
-indicatiu: exposició de fets reals
-subjuntiu: fets imaginaris,hipotètics, desitjos...
-imperatiu: expressa ordres
-condicional: expressa una condició
Sento, tornava, miraré
Vull que vinguis, que m’escoltis
Vine! Torna! Escolta’m!


4.-Els temps simples i els compostos:
-Són simples: els formats per un sol mot. Per ex.: somiava, voldré, torna
-Són compostos: els formats per l’auxiliar haver conjugat i el participi del verb. Per ex.: havia tornat, havia fet, hagués vist.

5.- Formes personals i no personals:
-personals: informen de la persona i nombre. Per ex.: visc (1a sing. jo), anem(1a pl. nosaltres), veniu (2a pl. Vosaltres), tornaran (3a pl. Ells/elles)
-no personals: no informen ni de la persona ni del nombre. Són  I'infinitiu -conèixer, el participi -conegut, i el gerundi -coneixent.



6.-Les conjugacions:
Segons la terminació de l’infinitiu, els verbs s’organitzen en tres conjugacions:
                               -1a conjugació: verbs acabats en –ar. Per ex. tornar, saltar, anar
-2a conjugació: verbs acabats en –er o –re. Per ex. perdre, riure, córrer, témer -3a conjugació: verbs acabats en –ir. Per ex. dormir, sentir, servir
7.-Verbs regulars i irregulars:
-És regular si es conjuga com el verb model de la seva conjugació: cantar 
(1a conjugació), témer i perdre (2a conjugació), dormir (3a conjugació), servir (3a conjugació incoativa). Són verbs incoatius aquells que intercalen el grup -eix- entre el lexema i la terminació en algunes persones d'alguns temps (serveixi, serveixes, serveix ... ).

-És irregular si no es conjuga com el verb model: vinc (i no *veno)

8. Veu activa i veu passiva:
-Un verb està en veu activa si el subjecte realitza I'acció: La Lluïsa recull la pilota.
-Un verb està en veu passiva si el subjecte rep I'acció: La pilota és recollida per la Lluïsa.

9. L’anàlisi morfològica d’una forma verbal consisteix a enumerar totes les característiques que presenta. Se sol seguir l’ordre següent: persona – nombre – temps – mode – verb - conjugació.
Per ex.:
-cantaves: 2a persona del singular del pretèrit imperfet d’indicatiu del verb cantar (1a conjugació).
-cantant: gerundi del verb cantar (1a conjugació).

1. Model de la primera conjugació: verb cantar
-Els únics verbs irregulars de la primera conjugació són anar i estar.


Formes impersonals
Infinitiu
Gerundi
Participi
cantar
haver cantat
cantant
havent cantat
cantat, cantats
cantada, cantades

Indicatiu: temps simples
Present
Imperfet
Passat simple
Futur
canto
cantes
canta
cantem
canteu
canten
cantava
cantaves
cantava
cantàvem
cantàveu
cantaven
cantí
cantares
cantà
cantàrem
cantàreu
cantaren
cantaré
cantaràs
cantarà
cantarem
cantareu
cantaran

Indicatiu: temps compostos
Perfet
Plusquamperfet
Passat perifràstic
Passat anterior
Passat anterior
Futur perfet
he cantat
has cantat
ha cantat
hem cantat
heu cantat
han cantat
havia cantat
havies cantat
havia cantat
havíem cantat
havíeu cantat
havien cantat
vaig cantar
vas cantar
va cantar
vam cantar
vau cantar
van cantar
haguí cantat
hagueres cantat
hagué cantat
haguérem cantat
haguéreu cantat
hagueren cantat
vaig haver cantat
vas haver cantat
va haver cantat
vam haver cantat
vau haver cantat
van haver  cantat
hauré cantat
hauràs cantat
haurà cantat
haurem cantat
haureu cantat
hauran cantat

Condicional: temps simple i temps compost
Condicional
Condicional perfet
cantaria
cantaries
cantaria
cantaríem
cantaríeu
cantarien
hauria cantat
hauries cantat
hauria cantat
hauríem cantat
hauríeu cantat
haurien cantat

Subjuntiu: temps simples
Present
Imperfet
canti
cantis
canti
cantem
canteu
cantin
cantés
cantessis
cantés
cantéssim
cantéssiu
cantessin

Subjuntiu: temps compostos
Perfet
Plusquamperfet
hagi cantat
hagis cantat
hagi cantat
hàgim cantat
hàgiu cantat
hagin cantat
hagués cantat
haguessis cantat
hagués cantat
haguéssim cantat
haguéssiu cantat
haguessin cantat

Imperatiu
canta
canti
cantem
canteu
cantin


2. Model de la segona conjugació acabat en -er: verb témer

Formes impersonals
Infinitiu
Gerundi
Participi
témer
haver temut
tement
havent temut
temut, temuts
temuda, temudes

Indicatiu: temps simples
Present
Imperfet
Passat simple
Futur
temo
tems
tem
temem
temeu
temen
temia
temies
temia
temíem
temíeu
temien
temí
temeres
temé
temérem
teméreu
temeren
temeré
temeràs
temerà
temerem
temereu
temeran



Indicatiu: temps compostos
Perfet
Plusquamperfet
Pretèrit perfet perifràstic
Passat anterior
Passat
anterior
Futur perfet
he temut
has temut
ha temut
hem temut
heu temut
han temut
havia temut
havies temut
havia temut
havíem temut
havíeu temut
havien temut
vaig témer
vas témer
va témer
vam témer
vau témer
van témer
haguí temut
hagueres temut
hagué temut
haguérem temut
haguéreu temut
hagueren temut
vaig haver temut
vas haver temut
va haver temut
vam haver temut
vau haver temut
van haver temut
hauré temut
hauràs temut
haurà temut
haurem temut
haureu temut
hauran temut

Condicional: temps simple i temps compost
Condicional
Condicional perfet
temeria
temeries
temeria
temeríem
temeríeu
temerien
hauria temut
hauries temut
hauria temut
hauríem temut
hauríeu temut
haurien temut

Subjuntiu: temps simples
Present
Imperfet
temi
temis
temi
temem
temeu
temin
temés
temessis
temés
teméssim
teméssiu
temessin

Subjuntiu:temps compostos
Perfet
Plusquamperfet
hagi temut
hagis temut
hagi temut
hàgim temut
hàgiu temut
hagin temut
hagués temut
haguessis temut
hagués temut
haguéssim temut
haguéssiu temut
haguessin temut

Imperatiu
tem
temi
temem
temeu
temin


Model de la segona conjugació acabat en -re: verb prendre
Formes impersonals
Infinitiu
Gerundi
Participi
prendre
haver pres
prenent
havent pres
pres, presos
presa, preses

Indicatiu: temps simples
Present
Imperfet
Passat simple
Futur
prenc
prens
pren
prenem
preneu
prenen
prenia
prenies
prenia
preníem
preníeu
prenien
prenguí
prengueres
prengué
prenguérem
prenguéreu
prengueren
prendré
prendràs
prendrà
prendrem
prendreu
prendran

Indicatiu: temps compostos
Perfet
Plusquamperfet
Passat perifràstic
Passat anterior
Passat anterior
Futur perfet
he pres
has pres
ha pres
hem pres
heu pres
han pres
havia pres
havies pres
havia pres
havíem pres
havíeu pres
havien pres
 vaig prendre
vas prendre
va prendre
 vam prendre
 vau prendre
 van prendre
Haguí pres
hagueres pres
hagué pres
haguérem pres
haguéreu pres
hagueren pres
vaig haver pres
 vas haver pres
va haver pres
 vam haver pres
 vau haver pres
 van haver pres
hauré pres
hauràs pres
haurà pres
haurem pres
haureu pres
hauran pres

Condicional: temps simple i temps compost
Condicional
Condicional perfet
prendria
prendries
prendria
prendríem
prendríeu
prendrien
hauria pres
hauries pres
hauria pres
hauríem pres
hauríeu pres
haurien pres

Subjuntiu: temps simples
Present
Imperfet
prengui
prenguis
prengui
prenguem
prengueu
prenguin
prengués
prenguessis
prengués
prenguéssim
prenguéssiu
prenguessin

Subjuntiu: temps compostos
Perfet
Plusquamperfet
hagi pres
hagis pres
hagi pres
hàgim pres
hàgiu pres
hagin pres
hagués pres
haguessis pres
hagués pres
haguéssim pres
haguéssiu pres
haguessin pres

Imperatiu
pren
prengui
prenguem
preneu
prenguin


3. Model de la segona conjugació acabat en -ir (purs): verb dormir

 Formes impersonals
Infinitiu
Gerundi
Participi
dormir
haver dormit
dormint
havent dormit
dormit, dormits
dormida, dormides

Indicatiu: temps simples
Present
Imperfet
Passat simple
Futur
dormo
dorms
dorm
dormim
dormiu
dormen
dormia
dormies
dormia
dormíem
dormíeu
dormien
dormí
dormires
dormí
dormírem
dormíreu
dormiren
dormiré
dormiràs
dormirà
dormirem
dormireu
dormiran

Indicatiu: temps compostos
Perfet
Plusquamperfet
Passat perifràstic
Passat anterior
Passat anterior
Futur perfet
he dormit
has dormit
ha dormit
hem dormit
heu dormit
han dormit
havia dormit
havies dormit
havia dormit
havíem dormit
havíeu dormit
havien dormit
Vaig dormir
vas  dormir
va dormir
 vam dormir
 vau  dormir
 van dormir
haguí dormit
hagueres dormit
hagué dormit
haguérem dormit
haguéreu dormit
hagueren dormit
vaig haver dormit
vas haver dormit
va haver dormit
 vam haver dormit
 vau haver dormit
 van haver dormit
hauré dormit
hauràs dormit
haurà dormit
haurem dormit
haureu dormit
hauran dormit

Condicional: temps simple i temps compost
Condicional
Condicional perfet
dormiria
dormiries
dormiria
dormiríem
dormiríeu
dormirien
hauria dormit
hauries dormit
hauria dormit
hauríem dormit
hauríeu dormit
haurien dormit

Subjuntiu: temps simples
Present
Imperfet
dormi
dormis
dormi
dormim
dormiu
dormin
dormís
dormissis
dormís
dormíssim
dormíssiu
dormissin

Subjuntiu: temps compostos
Perfet
Plusquamperfet
hagi dormit
hagis dormit
hagi dormit
hàgim dormit
hàgiu dormit
hagin dormit
hagués dormit
haguessis dormit
hagués dormit
haguéssim dormit
haguéssiu dormit
haguessin dormit

Imperatiu
dorm
dormi
dormin
dormiu
dormin



Model de la segona conjugació acabat en -ir (incoatius): verb servir

 Formes impersonals
Infinitiu
Gerundi
Participi
servir
haver servit
servint
havent servit
servit, servits
servida, servides

Indicatiu: temps simples
Present
Imperfet
Passat simple
Futur
serveixo
serveixes
serveix
servim
serviu
serveixen
servia
servies
servia
servíem
servíeu
servien
serví
servires
serví
servírem
servíreu
serviren
serviré
serviràs
servirà
servirem
servireu
serviran

Indicatiu: temps compostos
Perfet
Plusquamperfet
Passat perifràstic
Passat anterior
Passat anterior
Futur perfet
he servit
has servit
ha servit
hem servit
heu servit
han servit
havia servit
havies servit
havia servit
havíem servit
havíeu servit
havien servit
vaig servir
vas servir
va servir
 vam servir
 vau servir
 van servir
haguí servit
hagueres servit
hagué servit
haguérem servit
haguéreu servit
hagueren servit
vaig haver servit
 vas haver servit
va haver servit
 vam haver servit
 vau haver servit
 van haver servit
hauré servit
hauràs servit
haurà servit
haurem servit
haureu servit
hauran servit

Condicional: temps simple i temps compost
Condicional
Condicional perfet
serviria
serviries
serviria
serviríem
serviríeu
servirien
hauria servit
hauries servit
hauria servit
hauríem servit
hauríeu servit
haurien servit

Subjuntiu: temps simples
Present
Imperfet
serveixi
serveixis
serveixi
servim
serviu
serveixin
servís
servissis
servís
servíssim
servíssiu
servissin

Subjuntiu: temps compostos
Perfet
Plusquamperfet
hagi servit
hagis servit
hagi servit
hàgim servit
hàgiu servit
hagin servit
hagués servit
haguessis servit
hagués servit
haguéssim servit
haguéssiu servit
haguessin servit

Imperatiu


serveix
serveixi
servim
serviu
serveixin

(Exercicis Cruïlla 2.0 1r ESO. Pàg. 238 i 258)                         
Exercicis
1.Separa, a cada sèrie, el lexema de les terminacions
a)      Tornar, tornaré, tornaven, tornem
b)      Estimar, estimo, estimaves, estimi
c)       Agafar, agafeu, agafessis, agafaràs
d)      Vigilar, vigila, vigilaré, vigilés
e)      Escampar, escampat, escamparem, escampi
f)       Saltar, salta, saltaven, saltés
g)      Dormir, dormissis, dormirem, dormíeu

2.Escriu l’infinitiu de les formes verbals següents i indica a quina conjugació pertany cada verb


Infinitiu
Conj.

Infinitiu
Conj.

Infinitiu
Conj.
tornaré
Torn- ar
1a
arribi


escrigui


creiem


aixafaràs


venia


moria


suspenc


naixem


aprovaré


perdia


sento



3. Localitza els verbs del text següent i digues, en cada cas, si són regulars o irregulars. Per saber-ho, comprova si es conjuguen com els seus respectius models de conjugació:

Fa uns dies la mare et va parlar de les pluges de fang, que embruten tot allò que toquen. Es formen a partir de les tempestes de sorra del desert. Partícules de sorra quasi microscòpiques es veuen empeses a altituds considerables. Els vents que bufen a les capes altes atmosfèriques arrepleguen el polsim de desert i el transporten d’una banda a l’altra. Quan plou, l’aigua arrossega totes les partícules en suspensió, i dóna lloc al que coneixem com a pluja de fang.
Eva Piquer, La noia del temps

4. Assenyala les formes verbals d’aquestes oracions i indica en quina persona gramatical i en quin nombre està cada una:
a)      Tenies por?
b)      Farem un croquis.
c)       Senties la veu de la consciència?
d)      No ho deixis per demà.
e)      Ja sé on anirem aquesta tarda.
f)       No teníem idea del que volien.
g)      No creuen que funcionem sols.
h)      Ho faré sense presses i veuràs com em surt de bé.

5. Canvia el nombre de les formes verbals de l’activitat anterior. Torna a escriure les oracions i fes els canvis que calgui perquè tinguin sentit.

6. Escriu l’infinitiu, el gerundi i el participi de les formes verbals següents. Fixa’t en el model.
Tornaries, temeu, serviran, treu, saltava, sortien, perdreu, moria, cobrem, xiules, partiré, creixen

Infinitiu
Gerundi
Participi

Infinitiu
Gerundi
Participi
Semblava
semblar
semblant
semblat
Tornaries



temeu



serviran



treu



saltava



sortien



perdreu



moria



cobrem



xiules



partiré



creixen









7. Classifica les formes verbals destacades en personals i no personals. En el cas de les formes no personals, digues si són infinitius, gerundis o participis:
Incapaç de dormir encara, li van venir al pensament els pares. Era cert que es volien separar? Sempre estaven discutint, però això no era nou, perquè tots dos tenien un caràcter fort i els agradava sortir-se amb la seva. Neil estava acostumat a sentir-los cridar a casa. Al començament les baralles dels pares l’entristien, però havia arribat a la conclusió que noeren tan fortes com semblava; eren tempestes d’estiu i se n’anaven tan de pressa com havien vingut. Llavors els pares acabaven rient com abans, i tot tornava a la normalitat.

8. Fes tres oracions amb temps simples i tres amb temps compostos.

9. Assenyala les formes verbals del fragment següent i indica si es tracta de temps simples o compostos:
Neil no es trobava bé. Estava cansat, no havia dormit i no podia deixar de pensar en el seu pare i en el fantasma. D’alguna manera se li confonien al pensament el record de l’un i la imatge de l’altre.
No tenia ganes d’esmorzar, però la tia Ellen va insistir que prengués una mica de te i pa. Els havia preparat uns entrepans i un termos amb cafè calent. Neil ho va ficar tot a la motxilla, on aquesta vegada havia ficat també l’anorac, uns pantalons impermeables i un jersei.
Alan C. MClean, El fantasma de Kilmory


10. Fes l’anàlisi morfològica de les formes verbals següents:
a)Veure             b) suspendrem                c) morien            d)compris           e) havia tornat
f) trobés            g)he anat                          h)has esperat      i)sortiria              j) hauré menjat
k)hagués ferit    l)marxant                         m) carregada      n) deixo              o) van venir

11. Fes l’anàlisi morfològica de les formes verbals següents:
a) cantàveu                  b) cantarà                        c)cantà                              d)cantada
e)havent cantat            f)haver cantat                  g)hem cantat                    h)havíeu cantat
i)hauran cantat             j) haguí cantat                 k)vaig cantar                    l)hauries cantat             
m)canti                         n) cantarien                     o) cantéssiu                      p)hagi cantat    
q) hagués cantat           r)canteu vosaltres            s) canto